Psychoterapie - Praha 7 a okolí

Stále více lidí se dostává do složitých životních situací, které musejí řešit. Není nic špatného na tom, když si necháte poradit od odborníka. Bojíte se prvního kroku? Není třeba.

Pomoc profesionála

Jestliže jste pod tíhou stresu, máte úzkosti nebo jiné obtíže, které těžko zvládáte, tak jste jistě alespoň trochu hledali možnosti, jak je řešit. Pak jste pravděpodobně narazili i na možnost obrátit se na odborníka v oblasti zaměření na psychiku. Ovšem první krok bývá těžký. Na koho se obrátit? Kterého specialistu oslovit? V oblasti psychiky fungují různé profese. Jak vám tento člověk následně pomůže? První otázky vám rádi zodpovíme a představíme také konkrétně profesi psychoterapeuta.

Psychoterapie – účel

Psychoterapie není klasická psychiatrie, což už je medicínský obor, který se zaobírá vážnými psychickými problémy a onemocněními, jež si mnohdy zasluhují hospitalizaci a minimálně léčbu medikamenty. Psychoterapie už sama v sobě obsahuje ono slovo terapie. Je to sezení odborníka s klientem a konzultují se problémy, které onoho klienta tíží. A těchto obtíží může být celá řada, protože dnes se lidé potýkají se složitými životními situacemi, ovšem nemusí to být jen mezní situace. Máte partnerské problémy?

Tíží vás rozvod? Nezvládáte stres v práci? Cítíte, že něco ve vašem životě není v pořádku? A co vaše dítě, nemá komplikace ve škole? Prvotním impulsem je určité napětí, které cítíte. Pak není něco v pořádku. S tím vám pomůže psychoterapeut, protože je to osoba, která má jednak odborné znalosti, ale také je to nezávislý člověk. Nabízí vám ze své pozice fundované poradenství, má zkušenosti, takže ví, co pomáhá jiným lidem, kteří řešili stejný problém co vy.

Psychoterapie – řešení problémů

Už jsme nadnesli několik příkladů, které vám mohou způsobit psychické komplikace. Ovšem spousta lidí tyto obtíže sice vidí, ale jejich řešení nechávají na druhé koleji. Ale fyzicky rozpoznatelný problém narušuje i jiné sféry vašeho bytí. Tím je i psychická vyrovnanost, v případě nestability tedy psychická nevyrovnanost. Málokdo si ale ve složité situaci propojí právě určité dvě sféry. Jako příklad oné souvislosti můžeme dodat i jiný důsledek. Víte, že rakovina může být i psychosomatického charakteru? Kdo by si pomyslel, že toto v podstatě fyzické onemocnění může mít počátek v méně hmatatelné oblasti? I tak tomu může být.

Jak spolu souvisí životní problémy a psychika?

Ať už se jedná o rozvod, problémy v práci, určitou životní fázi, která je pro někoho nezvladatelná, tak se to odráží na psychice. Je to určité vykolejení ze standardu, ovšem stabilní koloběh života nemá nikdo. V podstatě v každém životě se najde situace, kdy můžete vyhledat psychoterapeuta, i když to třeba nepocítíte. Pokud se vám ale v životě odehraje například nějaká změna (rozvod, odchod blízkého člověka, úmrtí apod.), tak se vaše psychické rozpoložení změní. Záleží pak na tom, jestli to s vámi otřese nebo se uskuteční jiná proměna. Pro návštěvu psychoterapeuta to pak nemusí být jen ten důvod, kdy se cítíte špatně, ale když se ocitnete například i v nějaké životní situaci a nebudete vědět, jak dál. Pojďme ale k propojení životních problémů a psychiky.

Člověk jako bytost má všeobecně rád jistotu. Samozřejmě, že jsou lidé, kteří mají rádi změnu, ale i před onou proměnou určitého stavu jsou v nejistotě a očekávání. Jakmile se ocitne na cestě překážka, tak je to určitá změna pozice. Člověk neví, jak jednat, co by měl dělat. Už to je svým způsobem stres. Různé menší problémy pak samozřejmě ihned nevedou k psychickým obtížím, ale komplikace většího charakteru už mohou. Předně ale chceme zase upozornit, že se vždy nemusí jednat o vyloženě psychické problémy. I když třeba nemáte pocit, že musíte navštívit odborníka, tak to nezatracujte, protože on může mít nadhled a poradit vám v situaci, kterou nebudete moci vyřešit. Psychika sama o sobě nemusí být vždy marginálně zatížena, ale i tak můžete ocenit pomoc profesionála.

Kdy je ten správný čas na oslovení odborníka?

Pokud se budete řídit pořekadlem „čím dříve, tím lépe", tak nic nezkazíte. Problém, který je v zárodku, lze lépe odstranit než pokročilé stádium stavu. V té další fázi už je pak na místě oslovit i jiného odborníka, který třeba může aplikovat medikamenty. Jistě je ale vhodnější se této situaci vyhnout. Proto, pokud uvidíte, že máte nějaký problém, se kterým se potýkáte, u kterého nevidíte východisko či řešení nebo se necítíte dobře po psychické stránce, tak navštivte psychoterapeuta, který vám pomůže. Jak?

Jak pomůže psychoterapeut při řešení problémů?

Už jsme zmínili, že se jedná o odborníka a nezávislou osobu. Předně vám je zajištěna profesionální péče, kdy psychoterapeut ví, jak zjistit, co vás skutečně tíží. Dle toho pak aplikuje další postup. Nemalou součást terapie pak tvoří i to, že o tom, co vás tíží, mluvíte. Spousta lidí totiž drží problémy v sobě, nemluví o nich ani s blízkými, tudíž zde chybí určitá ventilace. I promluvení a pojmenování toho, co skutečně existuje, pomáhá.

U psychoterapeuta trávíte tolik času, kolik je třeba, resp. absolvujete počet potřebných sezení. Každý klient má totiž různé životní situace, každý je přijímá jinak, proto se na nich musí pracovat individuálně. Tím je zajištěn osobní přístup a bude se řešit jen vaše osoba.

Hlavní devizou je zde samozřejmě odbornost. Znalosti, ale i zkušenosti dávají psychoterapeutovi možnost, jak vám pomoci. Máte tak zajištěnu péči, která vás zbaví komplikací a také vám neublíží. Neřešte své** psychické problémy** v soukromí, ale poraďte se s odborníkem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10273 (magazin-zdravi.cz#10163)


Přidat komentář