Peřiny pro alergiky

Jestli něco dokáže řádně znepříjemnit život, tak je to alergie. Vodnatá rýma z nosu nebo svědění pokožky není opravdu nic příjemného. Jedním z takových alergenů jsou roztoči. Jak se jim bránit? Chce to dodržet pár základních pravidel.

Jestli si lidská populace myslela, že po vymýcení takových nemocí jako například mor nebo plané neštovice bude mít klid, tak se šeredně mýlila. Aby se zřejmě lidstvo necítilo tak sebejisté a zdravé, začíná se se v poslední době stále u více lidí projevovat nový zdravotní fenomén – alergie.

Alergie jako civilizační nemoc

Alergii můžeme specifikovat jako nepřiměřenou obrannou reakci imunitního systému našeho organizmu na látky z okolního prostředí. Laicky řečeno: některé látky mohou u citlivého jedince vyvolávat přehnané obranné reakce těla a spouštějí tím jeho alergickou reakci těla. Tyto látky - spouštěče - nazýváme alergeny. Jsou látky, které za obvyklých okolností nikterak nevypadají nebezpečně a zdravému člověku neškodí. Při kontaktu člověka trpícího alergií se po styku s alergenem začne v těle tvořit látka, která se nazývá histamin. Histamin je odpovědný za veškeré alergické příznaky jako slzení a natékání očí, rýma, svědění kůže apod. V lidské populaci bohužel** počet alergiků neustále roste.** Nejméně 25 % obyvatelstva ve vyspělých zemích je alergických na nějakou látku – a tento počet trvale stoupá! Jedná se jak o děti malé nebo právě narozené, tak ale mohou začít trpět alergií lidé i v pokročilém věku.

Z alergií je asi nejznámější alergie na pyl, některé druhy jídel, prach a roztoče.

Alergie na roztoče

Pokud si myslíte, že je Váš byt dokonale uklizen a že takového roztoče doma rozhodně nemáte, jste na omylu. Roztoč je takový malý a drobný živočich o velikosti asi 0,3 mm, kterého pouhým lidským okem nejsme schopni zaznamenat. V každém bytě či domě jich jsou desítky miliónů. Žijí v domácím prachu a v místech, kde se skladují potraviny. Milují tmavá, vlhká a teplá místa. Za trochu nechutné lze považovat to, že člověku alergickému na roztoče nevadí ani tak roztoči samotní, jako spíše jejich výměšky. Roztoči se živí šupinkami lidské kůže (člověk ztratí denně až 50 miliónů šupinek kůže) a jiným organickým odpadem. V bytě nebo domě jim nejvíce vyhovují ložnice, kde je najdeme v matracích, peřinách, polštářích, popřípadě v dalších textiliích v bytě. Nejraději ze všeho ale mají postel, která se pro ně stává trvalým a bezpečným útočištěm.

Příznaky alergie způsobené roztočem

Příznaky alergické reakce na roztoče jsou velice nepříjemné a nikdo si je určitě nepřeje zažít. Nejčastěji se jedná o tyto zdravotní problémy:

  • zánět spojivek – pálení, slzení a zarudnutí očí spojené s tvorbou hnisu v koutcích očí

  • rýma – vodnatá rýma, pálení v nose a zejména pocit ucpaného nosu, opakované kýchání

  • ekzém – zarudlá, svědivá ložiska kůže na tvářích, pokožce hlavy, podkolenních a loketních jamkách

  • průduškové astma – hvízdavé dýchání, pocit dušnosti, kašel či noční dechové obtíže

Prevence proti roztočům je důležitá

Pro člověka alergického na roztoče je jeho postel doslova nebezpečná zóna. Místo odpočinku a spánku se zde můžete spíše dočkat záchvatu kašle nebo reflexivního nočního škrábání. Nepodceňujte tedy pravidla, která jsou pro alergiky opravdu důležitá a která Vám pomohou obtíže plynoucí z výskytu roztočů snížit. Nebojte se investovat do potřebných kvalitních lůžkovin, které neposkytují roztočům zázemí. Statistiky říkají, že po pylových alergiích jsou alergie na prach spojené s alergiemi na roztoče druhou nejčastější příčinou alergických reakcí.

Pokrývky a polštáře z dutého vlákna

Jedním z několika vhodných opatření proti alergiím z roztočů jsou přikrývky a polštáře z dutého vlákna. Duté vlákno má tu výhodu, že nezadržuje v sobě vlhkost, je možno takovou pokrývku a polštář bez obav prát a vyvařovat i na 60°C, a co se týká jiných uživatelských vlastností, je pokrývka z dutého vlákna velice lehká, v zimě hřeje a v létě vytváří pocit chladu. Duté vlákno je pružné a nepodléhá deformacím z opakovaného stlačování. Duté vlákno je vhodné nejen pro osoby trpící alergií na roztoče, ale také pro ty, kteří trpí alergií na peří.

Léčba alergických projevů

Předem je nutno říci, že samotná** léčba alergií je velice komplikovaná a zdlouhavá záležitost**, v některých (v mnoha) případech je nevyléčitelná. Hlavní zásada při odstraňování alergických příznaků je nejlépe samotné odstranění alergenu nebo omezení kontaktu s alergenem. V případě roztočových alergenů se jedná především o úpravu domácího prostředí. Jako léky se používají antihistaminika, která blokují účinek histaminu.

Opatření proti roztočům bytového prachu a jejich alergenům

Opatření proti roztočům si rozdělujeme do tří skupin podle stupně důležitosti. V první skupině jsou opatření nezbytně nutná, ve druhé opatření vhodná a doplňující. Poslední skupina obsahuje opatření náhradní a pomocná.

I.skupina – opatření nezbytně nutná, jejichž cílem je zamezit šíření roztočů a jejich alergenů z hlavního zdroje, a tím není nic jiného, než postel. Je nadmíru vhodné matrace, pokrývku a polštář uzavřít do speciálního povlečení, které zamezí průniku roztočů k lůžkovině. Potah bývá jednoduše snímatelný a pratelný. Samotná přikrývka a polštář by měli být nejlépe z materiálu dutého vlákna. Pokrývky a polštáře lze místo speciálního povlečení ošetřovat pravidelným praním. Aby však byl tento náhradní postup skutečně účinný, je třeba je prát každý týden ve vodě o teplotě nejméně 60°C. Pravidelně a často prát by se mělo také všechno ostatní ložní prádlo.

Odstraňte z postele hračky vyrobené z textilu. Pokud jsou v ložnici přeci jen ponechány, mají se také často prát, také nejméně na 60°C. Samotné vymrazování hraček nestačí, jelikož z nich neodstraní alergeny. V ložnici udržujte optimální relativní vlhkost vzduchu, tj. přibližně 50%.

II. skupina - vhodná a doplňující protiroztočová opatření. Tyto opatření předpokládají uskutečnění opatření I. stupně. Týkají se opatření uskutečněných v celém bytě. Doporučuje se jednoduché zařízení bytu s co nejmenším počtem textilií. Koberce je vhodné zaměnit za podlahy s možností snadného setření (laminátová podlaha, linoleum...). Pokud už nějaký textil v bytě zůstal, je potřeba ho pravidelně prát a to nejméně na 60°C. Nábytek je lépe volit nečalouněný a nepotažený látkou. Vlhkost v místnostech by neměla překročit 50%.

III. skupina - náhradní a pomocná protiroztočová opatření. Byt je potřeba často a a pečlivě luxovat. Vysavač by měl být vybaven speciálními sáčky se zdvojenou stěnou. Koberce a čalouněný nábytek by měl být ošetřován akaricidy, což jsou látky hubící roztoče.

Ještě účinnější při hubení roztočů může být jejich vícehodinové vystavování mrazu nebo slunci s následným důkladným vyklepáním, protože roztoči nesnášejí světlo a už vůbec ne UV záření.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10269 (magazin-zdravi.cz#9873)


Diskuze a zkušenosti

terka | 13.06.2014 18:09
Re: Peřiny pro alergiky Lidi, k čemu jsou dobré uvc lampi?17

terka | 13.06.2014 18:10
Re: Peřiny pro alergiky Lidi, k čemu jsou dobré uvc lampi

Allča | 15.06.2014 21:01
Re: Peřiny pro alergiky k desinfekci

terka | 16.06.2014 18:49
Re: Peřiny pro alergiky čeho?

Alča | 18.06.2014 22:24
Re: Peřiny pro alergiky Kartáčků na zuby nebo roztočů a dalších zvířátek

terka | 19.06.2014 17:21
Re: Peřiny pro alergiky a pomohla tahle lampa i u alergije

Alča | 22.06.2014 17:46
Re: Peřiny pro alergiky Jo, když jí má na bakteriálním základu nebo na roztoče

marča | 07.08.2014 15:28
Re: Peřiny pro alergiky Já mám třeba celou sadu desinfekčních lamp od Robzone. Na zubní kartáčky, cestovní, doma na gauč, peřiny a tak. Alergie je mnohem lepší - klidnější. A to jepro mě důležité.

hella | 27.08.2014 09:39
Re: Peřiny pro alergiky ja mam doma s uvc roboticky vysavac - taky Robzone - na koberce a alergie na roztoce se zlepsila, za sebe muzu doporucit

Mirka | 25.09.2014 10:10
Re: Peřiny pro alergiky Jak na roztoče prosím? Měřiny zatím měnit nemůžem, měla bych peklo s tchnýní :(

barus | 29.09.2014 12:35
Re: Peřiny pro alergiky To znám dobře. Zafungovala nám UVC dezinfekce

Mirka | 30.09.2014 13:48
Re: Peřiny pro alergiky Co to je? Sprej nebo tablety?

barus | 01.10.2014 10:00
Re: Peřiny pro alergiky Ani sprej ani tablety :) Je to taková ruční lampa, který svým modrým světlem ničí roztoče, různý alergeny a tad dál

barus | 01.10.2014 10:01
Re: Peřiny pro alergiky Manželovi se podstatně zlepšila alergie - aspoň doma

Mirka | 01.10.2014 13:57
Re: Peřiny pro alergiky Co to tak stojí a kde se dá pořídit

barus | 01.10.2014 14:31
Re: Peřiny pro alergiky My koupili asi za 1700 od Robzone

Mirka | 02.10.2014 13:39
Re: Peřiny pro alergiky OK, dík za tip

Petra77 | 28.10.2014 17:33
Re: Peřiny pro alergiky Já jsem chtěla poděkovat za dorbý tip v této diskuzi s uvc lampou Robzone. Vyzkoušela jsem uvc dezinfekci a řada problémů naší dcery se zlepšila. Děkuji!


Přidat komentář