Alergie na kosmetiku

Mýdla, tělová mléka, šampóny, kondicionéry, make-up, to všechno přichází denně do styku s naší pokožkou. Není divu, že je kůže podrážděná a může na některé složky reagovat alergicky. Víte, které kosmetické prostředky pokožku dráždí nejvíce?

Když nám kosmetika škodí

Kosmetické přípravky se v současnosti staly masovou záležitostí a není snad člověka, který by alespoň 1 výrobek kosmetického průmyslu denně nepoužíval. Kůže představuje hranici mezi naším organismem a zevním prostředím. Neustále čelí útokům mikrobů, exhalacím v ovzduší, musí se vyrovnat se sluníčkem. Miliardy pylových a prachových zrn denně usedají na naši pokožku. Myjeme si ruce, natíráme plot, pereme prádlo, uklízíme. Položme si tedy otázku. Dá se to vůbec vydržet, aniž by se kůže nevzbouřila? Bohužel někdy to pokožka nezvládne a máme co do činění s podrážděnou, zarudlou, olupující se a svědivou pokožkou. Zaměříme se zde na nežádoucí účinek kosmetických výrobků.

Detoxikace mladý ječmen

Alergie - Adstringencia

Jsou to přípravky, které mají stahující a vysušující efekt. Mohou obsahovat vodu, alkohol, propylenglykol a salicylovou kyselinu. Mohou vyvolat svědění, zarudnutí u lidí se suchou, citlivou či jinak podrážděnou kůží.

Alergie - Zvlhčovadla

Zjednodušeně by se daly tyto složky kosmetických výrobků charakterizovat jako látky, které zamezují ztrátě vody jejím nasáváním a zpětným zapracováním do kůže. Suchá kůže praská, prohlubují se kožní rýhy a vrásky, je narušena kožní bariéra. Objevuje se palčivost kůže, svědění, zarudnutí. Mezi látky, které udržují vodu v kůži, patří vazelína, minerální olej, lanolin, silikon, glycerin, propylenglykol, proteiny a některé vitaminy. Tyto ingredience mohou způsobovat alergické reakce.

Alergie - Opalovací přípravky

Alergické kožní reakce způsobují zejména chemické UV faktory, jako jsou PABA estery, vobenzon a cinamáty, které sluneční záření pohlcují. Fyzikální UV faktory obsahující mikropigmenty zinkoxidu a titaniumdioxidu, odrážejí sluneční záření a kůži tak nedráždí. Není známa alergie na fyzikální faktory.

Alergie - Čistící přípravky

Mýdla, detergenty, sprchové a koupelové gely, koupelové pěny odstraňují nečistoty, oleje a tuky a mikroorganismy z kožního povrchu. Jsou prevencí před kožní infekci a pomáhají odstraňovat nežádoucí pach, vznikající rozkladem potu. Ale jejich nadměrné používání kůži dráždí a přesušuje. Lidé se suchou kůží by si měli kupovat jemně čistící syndety či mýdla s neutrálním pH, obsahující termální vody, bez parfemace a antimikrobiálních přísad. Je třeba omezit i kontakt s prostou vodou a promazat se hned po koupeli či sprše. Ruce je třeba promašťovat po každém umytí.

Alergie - Šampony

Šampony slouží k odstranění nečistot, zbytků laků, tužidel, kondicionérů a k odmaštění vlasové pokožky. Alergická reakce na šampony je ojedinělá, protože kontakt s kůží je krátký. Ale nedoporučuje se mýt si vlasy při sprchování, kdy oplachovaný šampon stéká po těle, kůži vysušuje a může dráždit.

Alergie - Kondicionéry

Kondicionéry se používají po umytí vlasů šamponem proto, aby se vlasy lépe rozčesaly a upravily. Nejsou typickým zdrojem alergických reakcí. Mohou však obsahovat konzervační látky a vonné látky, na které může být alergie.

Alergie - Barvy a odbarvovače na vlasy

Přechodné barvy na vlasy, jako jsou například barevná tužidla, se zpravidla smyjí po 1 umytí vlasů šamponem. Tyto barvy většinou nezpůsobují kožní potíže. Polopermanentní barvy vydrží až 6 týdnů, permanentní barvy se nesmývají. Mohou tak způsobovat alergické reakce. Před jejich použitím se doporučuje provést test snášenlivosti nanesením kapky barvy za ucho či do loketní jamky a vyčkat 24 hodin. Neobjeví-li se zarudnutí, svědění, otok, eventuálně puchýřky, je možné barvu použít. K odlehčení vlasů se někdy používá látka amonium persulfát, která může způsobovat kontaktní alergickou reakci či kopřivku.

Alergie - Trvalá na vlasy

Trvalá ondulace zvlní rovné vlasy. Tento proces poškozuje vlas, a proto by trvalá neměla být používána častěji než 1 x za 3 měsíce. Pokud se roztok pro trvalení ponechá na vlasech příliš dlouho, nebo je příliš silný, či se jeho účinek umocní sušením teplým vzduchem, vlasy jsou na dlouhou dobu poškozeny. Jsou přesušené, s roztřepenými konci, bez lesku a může dojít k podráždění i kůže ve vlasech. Barvit vlasy se po trvalé nedoporučuje dříve než za měsíc.

Alergie - Deodoranty a antiperspiranty

Deodoranty omezují množení bakterií a zajišťují příjemnou vůni. Antiperspiranty omezují pocení. Vonné látky v deodorantech a soli hliníku v antiperspirantech jsou málokdy zdrojem problémů. Dráždí však kůži v případě, že se použijí na podrážděnou kůži ihned po holení nebo se ve spreji aplikují příliš silným proudem zblízka na kůži podpaží.

Alergie - Make-up

Vybrat vhodný make-up je důležité proto, že zůstává na kůži po celý den prakticky 7 dní v týdnu. Ideální make-up by měl být hypoalergenní a nekomedogenní. Měl by obsahovat ochranný faktor proti slunečnímu záření tak, aby chránil pokožku před předčasným stárnutím, tvorbou vrásek a vznikem kožní rakoviny.

Alergie - Oční stíny, linky a řasenky

Oční víčka jsou nejcitlivějším okrskem kůže na těle. Oční kosmetika zahrnuje oční linky, stíny a řasenky. Suché oční stíny zemitých světlých barev méně dráždí. Ve vodě rozpustná oční kosmetika, tedy nikoliv permanentní oční linky, nesmývatelné řasenky a podobně, se z pokožky lépe odstraňují a méně ji proto dráždí. V okolí očí se však může objevit i alergická reakce způsobená přenesením alergenu prsty rukou. Oční kosmetika by měla být měněna každé 3 měsíce za novou, aby se předešlo bakteriálnímu znečištění.

Alergie - Rtěnky, tyčinky a balzámy na rty

Tyto výrobky barví rty, zvlhčují a chrání je před slunečním zářením. Obsahují však barviva, vonné látky, které mohou vyvolat alergickou reakci. Zvláště suché a popraskané rty by měly být ošetřeny speciálními tyčinkami na rty bez obsahu vonných a konzervačních látek a lanolinu. Stejně tak je třeba se vyvarovat slinění, olizování rtů a jejich okolí, protože i samotné sliny kůži v okolí rtů dráždí.

Alergie - Laky na nehty

Lak na nehty může být zdrojem alergické reakce. V případě alergie na lak na nehty se objevuje zarudnutí prstů, očních víček, obličeje i krku, tedy míst, kde se nalakovanými nehty dotýkáme. Součástí laků na nehty je formaldehyd, který může způsobit alergii. V případě alergie na laky na nehty je třeba volit hypoalergenní laky na nehty bez obsahu formaldehydu a jeho derivátů (na obalu hledejte název „formaldehyd-free”). Sytě červené a temné laky na nehty při delším používání způsobují žluté zabarvení nehtové ploténky. Podobně zabarvují nehty dohněda koupele v hypermanganu. Tyto koupele jsou doporučovány pro jejich dezinfekční účinek. Kůžička kolem nehtů chrání nehty před infekcí a nedoporučuje se proto stříhat.

Alergie - Umělé nehty

Iluze dlouhých nehtů může být splněna umělými nehty, které se lepí na zdravé nehty lepidlem s obsahem metakrylátu. Tato lepidla mohou dráždit, ale jsou vzácným alergenem. Ženy, které po dlouhé době odloží nehty umělé či tvrzené UV gelem, spatřují, že jejich vlastní nehty jsou křehké, bez lesku a lámou se. Kožní lékaři doporučují, aby ženy, které nosí permanentní umělé nehty, je „odkládaly” po 3 měsících a dovolily vlastním nehtům se regenerovat.

Alergie - Projevy intolerance a alergie na kosmetiku

Mnohem častěji se v praxi setkáváme „jen” s nesnášenlivostí kosmetických přípravků. Projevy na kůži jsou v podstatě stejné - zarudnutí, svědění, otok a puchýřky, jen příčina je jiná. Často se jedná o nevhodně zvolený kosmetický přípravek s ohledem na typ pleti, přílišné odmašťování kůže, primárně citlivá kůže, pobyt v přesušených, klimatizovaných prostorech. Pokožka je také citlivější po korektivním ošetření chemickým peelingem či laserem a po opálení. Také řada kožních onemocnění je spojena se zvýšenou citlivostí kůže. Již sama voda je pro kůži nevhodnou látkou. Namáčíme-li například ruce často do vody, dochází k jejich dehydrataci a praskání a rozvoji zánětu kůže.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id10266 (magazin-zdravi.cz#5374)


Diskuze a zkušenosti

cerna | 17.10.2008 18:45
myslím, že mám alergii na prací prášky Mám alergii na prací prášky, možná na nějakou chemickou látku v nich, vadí mi i některé vůně Eva


Přidat komentář